
Wybieramy najlepszy serwer współdzielony, shared, VPS i dedykowany.
Czym jest serwer?
Serwer internetowy jest swego rodzaju komputerem, który przez cały czas jest włączony, oraz nieustannie podłączony jest do sieci Internetowej. Na komputerze tym są zainstalowane specjalne programy, które obsługują usługi internetowe. Serwery służą między innymi do magazynowania plików, dzięki serwerom możemy używać poczty elektronicznej, a także publikować strony www. Serwery muszą być niezawodne, dlatego posiadają awaryjne zasilanie, a pomieszczenia w których się znajdują są odpowiednio klimatyzowane. Serwery wyposażone są w duże i szybkie dyski najczęściej SSD, bądź wolniejsze dyski twarde, oraz dużą ilość pamięci RAM. Ich płyty główne obsługują od dwóch do czterech procesorów, czasem nawet więcej.
Komputery serwerowe z reguły wyspecjalizowane są w konkretnych zadaniach, jedne służą do przechowywania danych, inne do umożliwienia korzystania z poczty elektronicznej, a inne do wyświetlania stron www. Odseparowanie danych kategorii często świadczy o profesjonalnym podejściu firmy do świadczonych usług hostingu. Wynajęcie serwera jest bardzo opłacalne, oszczędzamy bowiem dużo czasu, oraz pieniędzy, które są konieczne do uruchomienia własnego serwera, chodzi tu o sprzęt, Internet, zasilanie awaryjne, a nad wszystkim musi jeszcze czuwać administrator takiego serwera. Wynajęcie serwera nie wiąże się oczywiście z wykupieniem całego komputera serwerowego, istnieje możliwość dzierżawienia części tego komputera, działa to w ten sposób, że wynajmujemy określone parametry. Są to: pojemność serwera, transfer serwera, ilość obsługiwanych domen, czyli adresów internetowych, oraz ilość baz danych w przypadku dynamicznych witryn.
Popularny serwer pod WordPress, prestashop, stronę www czy bloga
-
Cyber -folks – kod rabatowy – skopiuj do schowka
Na co zwrócić uwagę kupując serwer?
Po pierwsze trzeba być świadomym przydziałów, jakie kupujemy, w znacznej większości przypadków, osoby stawiające strony internetowe nie wykorzystują nawet dziesięciu procent przedziału, za jaki płaci. Podobna sytuacja występuje z transferem danych. w przypadku pojemności serwerów, jak i transferów danych trzeba uważać na promocje z „nielimitowanymi” pojemnościami, czy transferami, realnie rzecz biorąc, w tym przypadku słowo nielimitowane oznacza jedynie, że kupujemy wartości, do których z wykorzystaniem nawet się nie zbliżymy, a za nie zapłacimy. Ofert te często występują w postaci zachęcających promocji, niestety jednak niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, iż ceny wynajmu serwera przez pierwszy rok są znacznie tańsze od dzierżawy na kolejne lata. Po upływie tego czasu jednak ludzie często decydują się przepłacać za serwer, gdyż nie bardzo opłaca się przenosić wszystkich stron i kont mailowych na nowe serwery. Zwrócić uwagę należy również na rzadko przedstawiane parametry w ofertach promocyjnych takich, jak ilość pamięci RAM, przydział procesora, oraz jego wydajność. Niejednokrotnie ludzie, którzy wynajęli serwer, byli informowani o tym, że zużycie procesora przez stronę jest zbyt duże, co prowadziło do tego, że strony przestawały działać z przeciążenia.
Dlatego więc wybranie odpowiedniej firmy hostingowej jest niesamowicie ważna. W znacznej większości przypadków nie warto wybierać ofert z nielimitowanymi pojemnościami, czy transferem. Najlepiej sprawdzić w Internecie oferty polecanych firm, zapytać dokładnie o oferty i ceny, a także przeczytać opinie ludzi.
Jaki serwer wybrać pod stronę internetową?
W przypadku strony internetowej bardzo ważną role odgrywa wydajny hosting. Czas wczytywania strony odgrywa istotną rolę w postrzeganiu ją przez potencjalnego odbiorcę, nikt przecież nie jest zadowolony, gdy strona wczytuje się kilka sekund, odbiorca ma potem negatywne odczucia co do naszej strony i nawet mimo późniejszego zadowolenia, strona może się źle kojarzyć. Nie zawsze mamy jednak pewność, że to serwer jest przyczyną naszego problemu, w Internecie jednak istnieje masa testów online, które możemy bez problemu wykonać sami, aby dowiedzieć się, po czyjej stronie stoi problem.
Wiemy już, że szybkość wczytania strony ma znaczenia, ale jaki serwer wybrać, dedykowany, współdzielony, czy w chmurze?
Serwer dedykowany
jest po prostu komputerem zarezerwowanym tylko i wyłącznie do dyspozycji klienta i nie jest z nikim dzielony. Sprawdza się idealnie, w przypadku, kiedy nasza strona jest dużym sklepem internetowym, lub gdy generuje duży ruch w sieci. Zalecane jest również w przypadku witryn bankowych, czy organizacjach użytku publicznego. Serwer taki gwarantuje, że nasza strona nawet przy dużym ruchu będzie działała sprawnie i bez żadnych problemów. Jest to rozwiązanie dosyć kosztowne, serwer dedykowany potrzebuje również specjalisty, który będzie dbał o kopie zapasowe plików.
Serwer współdzielony
sprawdzi się idealnie w przypadku, kiedy nasza witryna nie jest duża, a nasze doświadczenie w zarządzaniu serwerami nie jest zbyt imponujące. Działa w taki sposób, że strona dzieli miejsce na serwerze z innymi witrynami. W przypadku, kiedy na naszej, bądź innej stronie na tym samym serwerze wystąpi duży ruch, nasze strona może spowolnić, bądź też na jakiś czas całkowicie przestać działać. Ich poziom zabezpieczeń nie jest również wysoki, ale w przypadku małych witryn, czy stron blogowych jest standardem.
Serwer w chmurze
są stosunkowo nowym rozwiązaniem w przypadku hostingu. Zaletą jest to, że podczas awarii wszystkie pliki przenoszone są w inne miejsce, dzięki temu strona zachowuje ciągłość i stabilność, oraz nie grozi mu utrata danych, z powodu fizycznej awarii maszyny. Kolejną zaletą jest to, że kiedy ruch na stronie się zwiększa, chmura działa w taki sposób, że zmienia parametry w taki sposób, aby ciągle działała sprawnie. Cena serwera w chmurze jest wyższa od cen serwerów współdzielonych, ale niższa od cen serwerów dedykowanych.
Ważna jest również niezawodność hostingu, choć nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że nic się nie stanie, to lepiej zakupić hosting u znanych, polecanych firm.
Jaki wybrać hosting dla Joomla!?
Joomla! nie ma wysokich wymagań i działa w zasadzie na wszystkich serwerach. Istnieje jednak wiele firm spełniających wszystkie wymagania. Na oficjalniej stronie Joomla! podane są wszystkie zalecane wymagania techniczne. Należy jednak zwrócić uwagę, na interpreter PHP, powinien być co najmniej w wersji 7.0, gdyż Wsparcie dla poprzednich wersji wygasło, a to oznacza, że jeśli pojawią się jakieś luki bezpieczeństwa, to nie będą one naprawione, a to znacznie obniża bezpieczeństwo witryny. Baza danych MySQL powinna być w wersji 5.6 lub nowszej.
Jaki wybrać hosting dla WordPress?
W przypadku WordPress nie ma mowy o darmowych hostingach, są one niestabilne i powolne, dodatkowo na stronie wyświetlają się reklamy od nas niezależne. Do najbardziej niezawodnych i funkcjonalnych serwerów dla WordPress należą serwery Apache lub Nginx. Wymagany jest również interpreter PHP w wersji co najmniej 7.0, baza danych MySQL w wersji 5.6 lub wyższej, oraz obsługa HTTPS.
Jaki serwer sprawdzi się najlepiej dla sklepu internetowego?
Serwer w przypadku sklepu internetowego nie różni się bardzo od serwera dla zwykłej strony internetowej. Trzeba założyć jednak, że sklep internetowy będzie generował znacznie większy ruch, a co za tym idzie, większe obciążenia sprzętowe. Ważne jest więc, żeby serwer był wydajny, opcja serwera współdzielonego odpada, możemy wybierać między dedykowanym serwerem, a serwerem w chmurze obliczeniowej. Ważne są również parametry serwera, w przypadku sklepu internetowego zdecydowanie należy wziąć pod uwagę serwery z większą ilością miejsc na dysku, lepszym transferem, oraz wydajnym sprzętem. Opcje z tak zwanymi nielimitowanymi transferami, oraz nielimitowanym miejscem na dysku są niezłymi opcjami, ale wszystko zależy od ceny i oferty firm, nie zawsze bowiem budżet na serwer jest nieograniczony, należy jednak pamiętać, że oszczędzanie na serwerze jest bardzo kiepskim pomysłem szczególnie, kiedy chcemy wybrać serwer pod stronę Internetową. W przypadku tak wielkiej witryny, generującej duży ruch ważne jest wsparcie klienta podczas awarii, w tym przypadku wbrew pozorom sprawniej otrzymamy pomoc od średniej wielkości firm, aniżeli od tych największych, w których otrzymanie pomocy może trwać nawet do kilku godzin. Duże firmy gwarantują jednak bezpieczeństwo naszych danych.
Jaki serwer pod prestashop?
W przypadku prestashop wybór serwera nie jest konkretnie narzucony, nie ma żadnych wymagań, które odbiegałyby od wymagań serwera pod stronę internetową. Dlatego jedyne na czym należy się skupić w wyborze serwera, to dobra oferta, a co za tym idzie, trzeba zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- niezawodność firmy,
- transfer danych i pojemności dysków,
- odpowiednia ilość pamięci RAM, oraz moc procesorów.
Jaki serwer w przypadku magneto
Jeśli chodzi o serwery pod magneto, w grę wchodzi praktycznie tylko i wyłącznie serwer VPS. Serwer VPS dzieli fizyczną maszynę na części, które imitują oddzielne serwery fizyczne. Jest to bardzo popularne rozwiązanie stosowane przez sklepy internetowe, oraz rozbudowane witryny generujące znaczny ruch.
Jaki serwer najlepiej nada się dla małej firmy?
Dla małych firm dedykowane są serwery tower, są to serwery w obudowie, przypominające komputer stacjonarny. Ważny jest też budżet firmy na serwer, bowiem najważniejszą kwestią tych serwerów są ich parametry, takie jak wydajność procesorów, duża ilość pamięci RAM, ochrona danych, a także dostępność administratorów do kontroli nad serwerem. Serwery tower dają pewność sprawnego i szybkiego dostępu do danych, mają też stosunkowo dużo miejsca na dane, świetnie też chronią dane. Awaryjność tych serwerów jest również znikoma. Bardzo ważne jest zapewnienie zasilania awaryjnego dla serwera. Serwer musi posiadać co najmniej 16GB pamięci RAM, odpowiednio mocny procesor, miejsce na kilka dysków, oraz dobre zasilanie. W Internecie znajduje się dużo ofert sprawdzonych serwerów tower, w przypadku małej firmy można się również zastanowić nad serwerem typu rack. Jednak serwery rack, trzeba umieszczać w specjalnych szafach serwerowych, a to generuje dodatkowe koszty.
Podsumowując, najlepszą opcją dla małych przedsiębiorstw będzie wybór serwerów typu tower, ze względu na ich małą awaryjność, oraz bezpieczeństwo danych.
Czym jest serwer shared?
Serwer shared jest serwerem współdzielonym, nie istnieje od fizycznie, a parametry takie, jak zasoby, pamięć fizyczna, moc procesora, czy łącze są wydzielane z puli fizycznego serwera. W przypadku tego serwera nie mamy żadnej gwarancji jakości, jeśli inne, bądź nasza strona zostanie dosyć często odwiedzana, a ruch w sieci znacznie wzrośnie, wszystkie witryny na tym serwerze zaczną wolniej działać, a w skrajnych wypadkach może dojść nawet do całkowitego braku działania strony. Nie zaleca się używania serwerów współdzielonych w przypadku dużych witryn, czy stron internetowych generujących duży ruch, takich jak sklepy internetowe. Z tego rozwiązania najlepiej skorzystać, kiedy prowadzimy małą stronę internetową, która nie generuje zbyt dużego ruchu, a strona internetowa jest stosunkowo prosta. Zaletą serwerów współdzielonych jest ich niska cena, oraz łatwość w konfiguracji, każdy poradzi sobie z obsługą każdego serwera. Największe wady tego typu serwera, to niska wydajność, brak możliwości skalowania zasobów, które są nam potrzebne oraz współdzielenie adresu IP, z innymi użytkownikami, którzy korzystają z tego samego serwera co my.
Co to serwer VPS?
Z definicji serwer VPS, to wirtualny prywatny serwer. W praktyce serwer ten przechowuje pliki strony internetowej i wyświetla je odwiedzającym. Tak jak serwer współdzielony, jest to urządzenie wirtualne, z tą różnicą, że do dyspozycji mamy własną wirtualną maszynę, a nie współdzieloną. Serwer VPS ma również wyższe limity ważnych parametrów odpowiadających za brak awaryjności strony. Bardzo łatwo jest też manewrować mocą podzespołów, jeśli chcemy na przykład zwiększyć moc procesora, wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany do systemu. Wirtualny prywatny serwer jest znacznie wydajniejszy od serwera współdzielonego. VPS idealnie sprawdzi się, jeśli strona generuje duży ruch, bądź dodawane jest do niej dużo treści. Serwer nie wymaga też administratora, który sprawowałby nad nim piecze. Obsługiwać go można bez praktycznie żadnej wiedzy informatycznej.
Serwer dedykowany
Serwer ten jest typowym fizycznym serwerem, kupując go, kupujemy tak w zasadzie cały maszynę, która przeznaczona jest tylko i wyłącznie do naszego użytku. Koszty utrzymania takiego serwera są wysokie w stosunku do innych opcji hostingu, wymaga zatrudnienia administratora serwera, który zajmował by się serwerem. Z serwera korzystają najczęściej większe instytucje i firmy. Serwer dedykowany zapewnia bezpieczeństwo wrażliwych danych i pozwala na tworzenie bardzo skomplikowanych stron, a także takich odwiedzanych przez miliony użytkowników. Idealnie nadaje się do prowadzenia takich stron Internetowych, jak na przykład:
- duże sklepy internetowe,
- serwisy społecznościowe,
- radia internetowe,
- popularne strony internetowe,
- serwery poczty
Wielką zaletą serwera dedykowanego jest to, że możemy zainstalować na nim dowolny odpowiadający nam system operacyjny, a także dołączyć do niego takie aplikacje z jakich chcemy korzystać.
Jaki serwer dedykowany wybrać? Tak jak w przypadku VPS, należy zwrócić uwagę na parametry sprzęty, czyli wydajność procesora, ilość pamięci RAM oraz pojemność dysku i jego rodzaj. Należy również pamiętać należy również, że trzeba posiadać pewną wiedzę i umiejętności, aby zarządzać serwerem dedykowanym, istnieją jednak systemy, które pomagają obsługiwać ten rodzaj serwerów.
Reseller hosting
Tłumacząc z angielskiego, jest to hosting dla sprzedawców. Jest to nowoczesna forma hostingu, w której właściciel konta może wykorzystać wykupiony przydział serwera do hostowania witryn internetowych dla osób trzecich. Sposób ten wykorzystują agencje, webmasterzy, czy osoby, które zarządzają dużą ilością domen internetowych, stron www, bądź poczt elektronicznych. Jest to dobra opcja firm świadczących wszelaki usługi w Internecie, którzy mogą w ten sposób sprzedawać usługi hostingowe pod własną marką.
Dlaczego warto prowadzić reselling? Nie musimy się martwić obsługą serwera i jego bezpieczeństwem, zaznaczyć trzeba również, że nie należy to również do zadań łatwych, czy prostych. Oszczędzamy również na administratorze takiego serwera, ponieważ nie trzeba takowego zatrudniać. Wszystkie konta są od siebie odseparowane, czyli nie ma mowy, o spowolnieniu innych użytkowników, poprzez duże obciążenie u jednego z nich. Firmy, czy osoby prowadzące reselling muszą jednak zadbać o dobrego dostawcę hostingu, który zapewni szybkie maszyny i małą awaryjność. Żeby prowadzić taką działalność konieczne jest posiadanie niezbędnej wiedzy, kiedy to klienci będą potrzebowali jakiegoś wsparcia, trzeba znać się również odrobinę na marketingu, aby w jakiś sposób zareklamować swoje usługi.
Czym jest certyfikat SSL?
Certyfikat SSL ten jest standardem jeśli chodzi o szyfrowanie stron www, zapewnia poufność i bezpieczeństwo danych przesyłanych w Internecie.
Działa w taki sposób, że wszystkie dane, które przesyłane są z komputera do serwera są odpowiednio szyfrowane. Bez takiego certyfikatu informacje przesyłane przez sieć są otwartym tekstem, który bardzo łatwo przechwycić, szczególnie w sieci lokalnej. Dla każdej domeny z osobna potrzebny jest nowy certyfikat SSL. Kiedy przeglądarka połączy się z stroną zabezpieczoną certyfikatem SSL, momentalnie generowane są klucze szyfrujące, oraz algorytmy.
Istnieje wiele korzyści wynikających z posiadania certyfikatu, po pierwsze chroni wszystkie dane jakie przechodzą przesz stronę internetową. Każdy choć trochę obeznany z Internetem, kiedy wchodzi na stronę z certyfikatem czuje się pewniej i mniej obawia o potencjalne oszustwa. Sprawa ma się przeciwnie w przypadku, kiedy wybrana domena takiego certyfikatu nie ma, odwiedzający czuje dyskomfort i nie chce podawać na stronie żadnych poufnych danych. Można więc powiedzieć, że posiadanie certyfikatu SSL na swojej domenie jest wręcz obowiązkowe, szczególnie jeśli chodzi o sklepy internetowe, witryny bankowe i inne strony do których przekazuje się prywatne dane.
Ciekawy i konstruktywny artykuł na temat serwerów i hostingów. Pozdrawiam