Jaki rower kupić? Ranking rowerów 2021

Jaki rower kupić.

Rynek rowerów tworzy gamę wielu marek oraz możliwości wyboru. Dla początkujących rowerzystów może być to przytłaczające. Bez żadnej wiedzy na temat rowerów może być trudno podjąć decyzję na temat zakupu odpowiedniego pojazdu. Oto krótki rowerowy poradnik, który pomoże Ci w Twojej rozterce.

Jakie są rodzaje rowerów?

Istnieje wiele kategorii rowerów ze względu na ich napęd, układ ramy, czy też wielkość kół. Aby dokonać łatwego zakupu roweru warto byłoby wiedzieć coś o każdym typie. Dzięki temu artykułowi, będziesz wiedzieć wszystko na temat rowerów.

Rower ATB

Rowery ATB są przeznaczone dla osób poszukujących czegoś najbardziej uniwersalnego. Sam skrót ATB oznacza All Terrain Bicycle, czyli rower do jazdy na każdym ternie. Jest to rodzaj roweru górskiego, którego parametry pozwalają na użytkowanie w każdych warunkach. Będą one sprawdzały się na płaskich drogach, w górach, na zapiaszczonym terenie oraz twardej nawierzchni szosy. Ten pojazd najlepiej sprawdzi się w celach turystycznych. Ma on koła o średnicy 26 cali. Zbudowany jest w taki sposób, by osoba prowadząca czuła się komfortowo podczas jazdy na trudnych terenach. Na rowerze ATB jeździ się w pozycji wyprostowanej

Rowery BMX

Rowery BMX to zupełne przeciwieństwo roweru ATB. Skrót oznacza Bicycle Motocross i służy do uprawiania szczególnego rodzaju kolarstwa o takiej samej nazwie – kolarstwo BMX. Sport ten polega na jeździe po terenach nieutwardzanych, czyli po ziemi i piachu oraz pokonywaniu przeszkód w trakcie trasy. Rowery BMX mają koła o wielkości 20 – 24 cali, czyli mniejszych od stosowanych w rowerach ATB. Nie mają one również przerzutek. Są to jedyne cechy wspólne rowerów BMX, bo poza tym mogą one mieć zróżnicowaną konstrukcję i geometrię. To te rowery stały się trendem wśród dzieci i młodzieży, a nawet niektórych dorosłych, poszukujących źródła adrenaliny. Można wykonywać na nich triki również w miejskich warunkach. Często można spotkać młodzież jeżdżąca na rowerach BMX w SkateParkach. Osoba prowadząca rower najczęściej znajduje się w stojącej pozycji. Podczas wykonywania akrobacji i pokonywania przeszkód korzysta się z pegów, czyli elementów wystających z osi kół, mających na celu ułatwienie wykonania zadania.

Rowery typu Cruiser.

Są to rowery o dość szerokich kołach, przeznaczone do jazdy po mieście. Często są stylowane na motocykle konstruowane na początku dwudziestego wieku, co uwodzi wielu klientów. Cechą charakterystyczną cruiserów jest szeroka kierownica, wywołująca uczucie wyjątkowego komfortu u kierowcy. Wiele z nich przeznaczonych jest do jazdy po plaży stąd tez nazwa beach cruiser. Sporo rowerów tego typu jest produkowanych w białych i różowych odcieniach, dzięki czemu zaspokajają gust również kobiet. Spośród najpopularniejszych marek produkujących rowery typu cruiser wymienia się: Schwinn, Amsterdam, Townie oraz Ticino.

Rowery typu Dirt

Szczególny typ rowerów BMX, będący ich miksem z rowerami MTB. Są przeznaczone do konkretnych trików. Rowery Dirt mają charakterystyczną skośną ramę, kierowca na rowerze znajduje się również w pozycji spionizowanej. Korzysta się z nich w dyscyplinie sportowej, która polega na wykonywaniu skoków, a następnie akrobacji w powietrzu. Nie posiadają one amortyzacji na tylnym kole, ale są w nią wyposażone na przednim.

Rowery typu Dual

Są to pojazdy przeznaczone do sportu nazwanego Dual slalom. Polega on na zjeździe wzdłuż stromych górskich stoków. Rowery typu dual są lekkie, najczęściej pozbawione amortyzacji na tylnym kole, mają nisko umieszczony środek ciężkości, w celu ułatwienia wykonania skrętów w krótkim czasie.

Rowery Fatbike

Rower typu fatbike to zmodyfikowany typ roweru górskiego, o wyjątkowo szerokich oponach. Mają one szerokość nawet 4-5 cali. Taka szerokość sprawia, że jazda na nim jest efektywna nawet po powierzchni ośnieżonej oraz na sypkim piachu. Rozmiar opony pozwala również na naturalną amortyzację. Z tego względu w tych rowerach często z dodatkowej amortyzacji się rezygnuje.

Rowery Fitness / Speed

Rowery fitness i speed są lekkie i poręczne. Pozwalają na szybką jazdę po szosie. Mogą przypominać zwykłe szosówki, jednak maja bardziej ergonomiczną geometrię. Są wygodniejsze i zapewniają większy komfort jazdy. Najczęściej mają szerszą kierownicę i opony.. Będą idealne dla osób pragnących zacząć swoją przygodę z kolarzem po amatorsku. Dzięki jeździe na takim rowerze można zapewnić sobie dobry trening, przypominający zajęcia fitness i wspomóc proces odchudzania lub wysmuklania sylwetki. Znane są rowery tego typu produkowane między innymi przez firmę Merida, Ghost Square Urban, czy też Kellys Physio.

Rowery gravelowe

Rowery typu gravel powstały w celu udoskonalenia rowerów szosowych. Dzięki powstałym modyfikacjom powstały modele bardziej uniwersalne. Przy wyborze roweru gravelowego zamiast szosówki, można wybrać się spokojnie na trasy wysypanych żwirem. Z rowerem gravelowym nie trzeba ograniczać się do jazdy tylko po mieście. Jest on bardziej turystyczny, przystosowany do jazdy po malowniczych ścieżkach miejscowości podmiejskich i szutrowych drogach leśnych. Te rowery są również wyposażone w większy zakres przerzutek oraz hamulce tarczowe.

Holenderki – tradycyjne rowery miejskie

Jako rowery holenderskie określa się najbardziej klasyczne odmiany rowerów miejskich. Mają one 28-calowe koła. Ich kierownica jest szeroka co zapewnia komfort jazdy. Na ergonomię jazdy miejskiej wpływa również wyjątkowo szerokie siodełko. To idealny wybór dla wygodnisiów poszukujących czegoś komfortowego do jazdy po miejskich trasach rowerowych. Są to rowery najczęściej wybierane przez kobiety, z tego też powodu ich rama jest skonstruowana na zasadzie damki – nie posiada ona najwyższego elementu, dzięki czemu nie trzeba zadzierać nogi podczas wsiadania i kontynuować spokojną jazdę nawet w spódnicy.

Rowery crossowe

Rower crossowy łączy w sobie zalety rowerów szosowych oraz tak zwanych górali. Ta forma pośrednia tworzy model, które mają opony o rozmiarze wyśrodkowanym między szosówkami o rowerami górskimi. To najczęstszy wybór przyszłych rowerzystów, właśnie ze względu na uniwersalność. Jest to rower przeznaczony raczej do użytku rekreacyjnego, aniżeli w celach sportowych. Koła mają rozmiar 28,6-31,8 cali. Te modele mają również szeroki zakres przerzutek, aby umożliwić jazdę na wielu różnych nawierzchniach. Koła w rowerach crossowych można wymieniać w celu uzyskania właściwości idealnych do zaplanowanej trasy wycieczkowej.

Rowery dziecięce

Rowery dla dzieci i młodzieży występują w wielu rozmiarach. Koła tych rowerów mają średnicę od 12 do nawet 24 cali. Zmniejszony rozmiar ramy pozwala na bezpieczną jazdę dzieciom w każdym wieku. Dzięki dokonaniu kupna roweru dziecięcego można być spokojnym o spokojna naukę jazdy, ale również bezpieczeństwo dziecka na drodze, na pojeździe przystosowany do jego zrostu, masy ciała i siły, Modele rowerów dziecięcych to właściwie pomniejszone wersje rowerów dla dorosłych w klasycznej wersji. Istnieje szeroki wybór wzorów ram dla rowerów dziecięcych, dzięki czemu sport i rekreacja na świeżym powietrzu będą mogły być atrakcyjne zarówno dla chłopców jak i dziewczynek.

Rowery elektryczne

Konstrukcyjnie nie różniłby się niczym od zwykłego roweru, gdyby nie to, że ma wmontowany również silnik elektryczny. Służy on napędowi pojazdu, dzięki czemu nie trzeba koniecznie cały czas używać pedałów i siły własnych mięśni. Nazywane są one czasami e-rowerami. Istnieją rowery elektryczne, które posiadają mniejsze i większe silniki. Rowery, które są zintegrowane z dużym silnikiem, mogą przypominać już właściwie motorower. Prędkość, którą można osiągnąć na rowerach elektrycznych sięga do 45 km/h. Większość jednak rowerów posiada silnik o mniejszej mocy, dzięki któremu osiąga się prędkość do 32 km/h. Popularne marki tych rowerów to Lovelec, Ecobike, KTM, a nawet Kross. Są one coraz częściej wybierane w krajach zachodniej Europy oraz w Chinach.

Rowery górskie MTB

Osoby poszukujące czegoś do jazdy po terenach dzikich i piaszczystych powinny wybrać rowery górskie.Sprawdzają się one idealnie na trasach o trudniejszej nawierzchni. Najlepiej sprawdzają się na szlakach górskich (skąd ich nazwa), ale także na wszelkich innych drogach nieutwardzanych. Oponom rowerów górskich nie straszne są kamienie, skały, ani korzenie, które często spotykane są na trasach turystycznych. Raczej te rowery nie są używane na szosach i w miastach. W tym celu służą liczne hybrydy, specjalnie produkowane w celu większej uniwersalności rowerów MTB. W mieście rowery te spotykane są w użytku przez osoby często przejeżdżające po dziurach i krawężnikach. Rower MTB to skrót od Mountain Bike. Jednak powszechnie jako synonim używana jest nazwa ATB, lub też rower terenowy.

Rowery miejskie

Te rowery stworzone są dla wygody użytkowania. Ich kształt sprawia, że z przyjemnością można podróżować w wyprostowanej pozycji. Przeznaczony on jest do tras krótkich oraz nieosiągających wysokich prędkości po płaskich terenach. Właśnie ze względu na to, że najlepiej sprawdza się na ulicach, został przeznaczony do jazdy po mieście. Dzięki niemu można przyjemnie i szybko dostać się do pracy lub sklepu bez konieczności korzystania z transportu publicznego, czy też samochodu. Często rowery te są wyposażone w kosze, dzięki którym można wygodnie przewozić zakupy, czy też teczki z książkami. Te rowery są cięższe i bardziej stabilne, posiadają szerokie siodełka oraz mniejszą ilość biegów niż rowery uniwersalne oraz terenowe i szosówki. Innym istotnym elementem dla użytkowników rowerów miejskich jest osłona na łańcuch i opony, dzięki czemu chroni przed zachlapaniem. Kierowca może dzięki temu dojechać na miejsce docelowe nietknięty brudem, ani błotem w nieskazitelnie czystym ubraniu.

Rowery przełajowe

Rowery przełajowe są udoskonalonymi rowerami szosowymi. Produkowane są one między innymi przez firmę Merida, Romet, Kross, Focus. Rowery te mają szersze opony, przypominające te z rowerów terenowych. Poza tym stosuje się w nich mocne hamulce, a także niższy zakres przerzutek. Dzięki temu sprawdzają się one pewniej w trakcie hamowania, nawet po osiągnięciu wysokich prędkości. To przyczyna, dla której rowery te idealnie sprawdzają się w trakcie wyścigów przełajowych.

Rowery składane

Popularnie nazywane składakami, rowery składane, są wciąż produkowane przez między innymi firmę Romet. Są one wybierane przez osoby potrzebujące często transportować swój pojazd, na przykład w windzie lub komunikacji miejskiej. Dzięki możliwości złożenia, mogą one zostać zabrane nawet do biura czy szkolnej klasy. W takiej sytuacji ograniczone jest ryzyko kradzieży takiego roweru. Jest to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w wieżowcach i nie posiadających dostępu do piwnicy, czy też garażu.

Rowery specjalne

Rowery specjalne, to te które są przeznaczone w wyjątkowym celu dla danej niszy. Wyróżnia się rowery trzykołowe, o wzmocnionej stabilności przeznaczone dla osób starszych lub problemami z koordynacją ruchową. Takie rowery to też tandemy, czyli rowery przeznaczone do jazdy przez dwie osoby naraz. Produkowane są również rowery transportowe, które posiadają pojemne kosze na stałe zamontowane przed kierownicą.

Rowery trójkołowe

Trzy koła w rowerach zapewniają ich lepsza stabilność. Mogą sprawdzić się zarówno u osób starszych oraz potrzebujących lepszego zabezpieczenia, a także młodzieży uczącej się jeździć po raz pierwszy. Stabilizacja osiągnięta dzięki trzem kołom pozwala również na umieszczenie dużych koszy pomiędzy tylnymi kołami, dzięki czemu rower może pełnić funkcję wygodnego transportera. Świetnie sprawdzają się również w przewozie mniejszych dzieci lub zwierząt.

Rowery transportowe

Rowery transportowe zyskują szczególnie na popularności w bogatych krajach, w których ulice obfitują w ruch. Dzięki obsłudze roweru transportowego można z łatwością przewozić nawet duże zakupy czy też pojemny plecak, a nawet walizkę. Dzięki temu pojazdowi można ograniczyć korzystanie z komunikacji miejskiej. Wybierany jest przez osoby, które dbają o środowisko i pragną żyć według proekologicznych idei.

Rowery szosowe

Te rowery, przeznaczone do jazdy po utwardzonej i gładkiej nawierzchni pozwalają na osiągnięcie dużych prędkości. Ich koła osiągają wielkość 28 cali. Opony są gładkie, co pozwala na komfortową jazdę. Charakterystyczną cechą szosówek jest kształt kierownicy, która jest lekko zakrzywiona w kierunku osoby prowadzącej rower. Pozwala to na zmianę pozycji ramion w trakcie jazdy, co jest wyjątkowo przydatne w celu osiągnięcia komfortu jazdy, a także pracy nad równymi partiami mięśni. Pozycja kierowcy na rowerze szosowym jest pochylona, siodełko umiejscawia się bardzo wysoko, w celu osiągnięcia optymalnego kształtu do pokonywania oporów powietrza. Istnieje jednak wybór rowerów szosowych, które pozwalają na jazdę w bardziej komfortowej pozycji. To typ endurance.

Rowery trekkingowe

Osoby pragnące korzystać z dróg rowerowych w pełni, planujące dalekie wycieczki po kraju lub kontynencie, powinny wybrać rowery trekkingowe. Są one projektowane w taki sposób, aby zapewnić komfort kierowcy w trakcie jazdy przez długi czas. Koła tych rowerów mają średnice od 26 do 28 cali. Rowery są wyposażone w większość niezbędnych elementów, czyli bagażnik, błotniki, oświetlenie. Dzięki temu nawet najdłuższe trasy mogą stać się możliwe i wykonalne. Rowery trekkingowe umożliwiają spełnienie marzeń wielu podróżnikom.

Rowery triathlonowe

Rowery przeznaczone do triathlonu są tak naprawdę pojazdem specjalistycznym. Są one przeznaczone specjalnie do treningów pod start w traithlonie, ale również na sam udział w wyścigu. W rowerach tych najbardziej liczy się prędkość, którą można na nich osiągnąć oraz ich zwrotność. W przypadku rowerów triathlonowych nie potrzebne są udogodnienia w postaci szerokiej kierownicy, ani błotników i bagażnika. Dzięki temu są one optymalnie dostosowane do wyścigu.

Singlespeed

Rowery, które posiadają tylko jedno przełożenie nazywane są singlespeed. Rowery te nie są wyposażone w żadne przerzutki. Są wybierane przez osoby, które dostrzegają piękno w prostocie technologicznej. Singlespeed gwarantują oryginalność. Są niestandardowe i pomimo braku wielu udoskonaleń nadal są częstym wyborem entuzjastów technologii.

Tandemy

Standardowe tandemy przeznaczone są do jazdy przez dwie osoby. Siedzą one jedna osoba za drugą. Jazdę kontroluje osoba siedząca z przodu, wybiera ona kierunek jazdy. Osoba siedząca stylu wspomaga jazdę poprzez wprowadzenie napędu siłą swoich mięśni. Istnieją tandemy, na których może jeździć więcej niż dwie osoby. Znane są również tandemy dla dzieci. W ostatnich czasach organizowane są nawet wyścigi kolarskie w tandemach. Taka jazda wymaga zaangażowania od obu osób i odpowiedniej synchronizacji. Jazda w tandemie jest świetną zabawą.

Rowery Unicykle

Unicykle to rowery jednokołowe. Zapewniają one ogromną rozrywkę kierowcy. Wiele osób może je kojarzyć z cyrków. Są one prawdziwym wyzwaniem dla nauki. Osoby poszukujące adrenaliny i czegoś nowego z pewnością będą zadowolone z takiej zabawki.

Jaki rower dla kobiety?

Jazda na rowerze sprawia rozrywkę zarówno kobietom jak i mężczyznom. Wśród przedstawicieli obu płci można znaleźć wielu entuzjastów spędzania wolnego czasu na wycieczkach rowerowych. Rowery dla kobiet i mężczyzn różnią się jednak, ze względu na budowę ramy oraz często kształt siodełka. Jak dobrać odpowiedni rower dla kobiety?

Jaki rower do miasta?

Jeżeli poszukujesz roweru do komfortowego przemieszczania się po mieście, w celu dotarcia do pracy, lub na zakupy z pewnością powinnaś zdecydować się na rower miejski. Są one bardzo wygodne, ale cechuje je również bardzo estetyczny wygląd. Prezentują się znakomicie w środowisku miejskim, podczas powolnych przejażdżek starówką, czy też parkiem. Te rowery bardzo często mają wiele wzorów kolorystycznych. Dzięki temu każda kobieta może znaleźć rower idealny dla siebie. Jaki kolor pasowałby do Twojej torebki? Miętowy? Różowy? Beżowy? Rowery miejskie wyposażone są w specjalne koszyki, często wiklinowe i ozdobione wstążkami, a także wyściełane materiałami w różnych odcieniach. Można umieścić w nim drobne zakupy, małe zwierzęta, a także torebkę lub plecak.

Szerokie siodełko oraz pionowa pozycja osoby kierującej pozwala kobiecie na swobodę ruchu i nieskrępowanie. Rowery te mają ramę zbudowaną w ten sposób, że nie trzeba podnosić wysoko nogi podczas wsiadania na pojazd. Dlatego też kobieta może zdecydować się na jazdę w sukience lub spódniczce, nie rezygnując ze stylowego ubrania, ani nie obawiając się o jej zniszczenie.

Specjalnym rodzajem rowerów miejskich jest tak zwana holenderka. Są to najbardziej klasyczne rowery miejskie, które nie tracą na popularności. Są one wyposażone również w błotniki, a także osłonę na łańcuch, dzięki którym nie trzeba obawiać się zabrudzenia ubrania.

Jaki rower do uprawnia sportu?

Jeżeli jesteś pełną wigoru, wysportowaną kobietą powinnaś przejrzeć ofertę rowerów sportowych. Na rowerach typu fitness oraz speed można zadbać o piękną sylwetkę. Istnieje również wiele modeli rowerów trekkingowych oraz szosówek, które mogą spodobać się płci żeńskiej. Na takich rowerach można przemierzać ogromne odległości i przeżywać doskonałe przygody. Jeżeli cenisz sobie wyprawy krajoznawcze, wycieczki po okolicznych lasach z pewnością przyda Ci się rower górski, MTB, ale możesz przejrzeć też oferty rowerów gravelowych oraz przełajowych.

Również przygotowania do triathlonu mogą okazać się o wiele bardziej efektywne, jeżeli będziesz ćwiczyć na profesjonalnym rowerze triathlonowym.

Poszukiwaczka adrenaliny

To, że dziewczyn nie widać często w SkateParkach nie oznacza, że brakuje fanek sportów ekstremalnych. Jeżeli zawsze marzyłaś o próbie akrobacji w terenach miejskich, do tej pory próbowałaś trików na deskorolce i rolkach… z pewnością spodoba Ci się zabawa na rowerach przeznaczonych do skoków oraz ewolucji w powietrzu. Koniecznie zajrzyj do ofert rowerów BMX, Dirt oraz Dual. Spróbuj swoich sił i pokaż, że płeć żeńska wcale nie jest słabsza! Pokaż jak bardzo jesteś odważna.Trochę siniaków jeszcze nikogo nie oszpeciło.

Możesz również spróbować swoich sił na unibike. Nauka jazdy na rowerze posiadającym tylko jedno koło może okazać się znakomitym wyzwaniem. Takim osiągnięciem trudno nie pochwalić się przed znajomymi i zostać dostrzeżonym na osiedlowym podwórku.

Naturalna i ekologiczna.

Kobiety ceniące sobie kontakt z przyrodą oraz dbanie o środowisko naturalne z pewnością powinny zdecydować się na rezygnację z transportu samochodami oraz środkami komunikacji publicznej. Najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest chodzenie pieszo oraz używanie roweru. Na całe szczęście druga opcja pozwala na osiągnięcie dużych prędkości, a przy okazji transport artykułów w zamontowanym nad tylnym kole bagażniku, czy też w koszyku dostępnym w rowerach miejskich.

Jaki rower dla mamy kupić?

Dla kobiet opiekujących się stale swoimi pociechami polecane są rowery trójkołowe, które wyposażone są w specjalny kosz, idealnie nadający się na transport dziecka. Dzięki temu nie będziesz musiała maluszka spuszczać z oka, a przy okazji odprowadzanie do przedszkola lub szkoły może stać się wyjątkową frajdą. Jeżeli Twoje dziecko będzie mogło już samo jeździć na rowerze, zapewnij mu model podobny do Twojego. Spędzajcie razem czas na świeżym powietrzu. Zabierz dzieci na przejażdżkę po lesie, będą Ci za to wdzięczne.

Jak widać, kobiet nic nie ogranicza w wyborze idealnego roweru. Nie tylko szeroka gama barwna, ale również specjalne modele mogą sprawić, że jazda dla kobiet będzie po prostu wygodna. Chociaż najczęstszym wyborem wśród kobiet są rowery miejskie, czyli holenderki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopasować do siebie idealnie pod względem rozmiaru rower o innym przeznaczeniu. Zwiedzaj świat, przeżywaj przygody i ciesz się rozwijaną prędkością z rowerami szosowymi lub przełajowymi. Otwórz się na nowe doświadczenia i spróbuj swoich sił w sportach wyczynowych dzięki rowerom BMX. Dbaj o sylwetkę z rowerami typu fitness. Bądź sobą na rowerze, który pasuje do Ciebie.

oceniony
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź